Hiszpańska oliwa z oliwek

Jaką oliwę z oliwek kupić w Hiszpanii?

Jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o hiszpańską oliwę z oliwek, jest zdecydowanie gatunek extra virgin, czyli olio di oliva extra vergine. Jest ona tłoczona na zimno ze świeżych roślin, które określa się, jako dziewicze, skąd pochodzi nazwa otrzymywanego produktu. Warto zaznaczyć, że tego typu oliwa nie jest poddawana żadnym procesom chemicznym, a zamiast tego wykorzystuje się procesy mechaniczne. Hiszpania słynie z krajobrazu pełnego drzewek oliwnych. Najlepsze oleje powstają w 32 apelacjach/denominacjach oliw, które w rodzimym języku określa się, jako Denominaciones de Origen Protegidas lub też skrótowo - DOP. Co ciekawe, nazwy aż 24 produktów z oznaczeniem geograficznym są chronione prawem unijnym. Apelacje znajdują się w Andaluzji, Kastylii La Manchy, Katalonii, Estremadurze, Aragonii, Nawarrze, Wspólnocie Madryckiej, Balearach, Rioji oraz Wspólnocie Walenckiej.

Jakie oliwki kupić w Hiszpanii?

Warto wiedzieć, że w zależności od rodzaju oliwek, smak i właściwości organoleptyczne oliwy będą się różnić. W Hiszpanii wykorzystuje się przede wszystkim pięć odmian roślin i kilka samego oleju. W kwestii najpopularniejszych oliwek trzeba wspomnieć o typie picual uprawianym w środkowej Andaluzji, hojiblanca z Cordoby, arbequina popularnym w Katalonii i Aragonii, cornicabra często spotykanym w Kastylii La Manchy oraz verdial, który można spotkać przede wszystkim w Maladze i Sewilli. Można zauważyć, że właściwie każdy region kraju słynie z innej odmiany roślin, z których wytwarza się oliwę. To, co warto podkreślić to fakt, że smakosze zauważą różnice pomiędzy owocami pochodzącymi z odmiennych rejonów, jak również produkowanych z nich oliw.

Gdzie kupić dobrą oliwę z oliwek?

W kwestii tego, gdzie kupić dobrej jakości oliwę, możliwości jest kilka. Przede wszystkim będą to specjalistyczne sklepy, olejarnie przemysłowe lub z prywatnych gospodarstw. Produkty tego typu można znaleźć także w internetowych sklepach wielobranżowych i supermarketach, czy dużych obiektach handlowych. Oliwa z oliwek jest też dobrym pomysłem na pamiątkę z wakacji w Hiszpanii. Jeśli jednak chcesz kupić jakościowy produkt bez konieczności wyjazdu za granicę, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Proponujemy m.in. oliwę extra virgin arbequina z pierwszego tłoczenia z Andaluzji, dostępną w pojemności dwóch litrów. Nie jest to jednak jedyna opcja do wyboru. Zakupy online to doskonały sposób na zakosztowanie smaków krajów śródziemnomorskich, wykorzystując je we własnej kuchni. Warto mieć na uwadze to, że dobrej jakości hiszpańska oliwa z oliwek jest bogata w witaminy E, A i D oraz inne niezbędne składniki odżywcze, w tym w polifenole. Dzięki temu wpływa korzystnie na zdrowie, co więcej, jest polecana kobietom w ciąży.

Walory smakowe i zdrowotne

Oliwa z oliwek jest nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Powszechnie bywa wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale też kosmetyce. Jej właściwości przeciwutleniające, czyli chroniące komórki przed wolnymi rodnikami spowalniają proces starzenia się. To zasługa przede wszystkim witaminy E. Warto dodać, że fakt, iż oliwa jest bogata w kwasy Omega 9, sprawia, że wszystkie składniki odżywcze są lepiej przyswajane przez organizm. Z tego względu zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest urozmaicenie o ten dodatek wszelkich sałatek, czy dań z makaronu lub ryżu.

Sprawdź także inne produkty z naszej oferty:

- Oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Oliwa z oliwek do picia

- Tuńczyk w oliwie z oliwek

- Hiszpańska szynka serrano