Jeśli chodzi o uprawę oliwek, warto wiedzieć, że jest ona szczególnie popularna w rejonie Morza Śródziemnomorskiego, a prym w tej kwestii wiedzie Andaluzja - region Hiszpanii. Drzewa oliwne lubią dobre nasłonecznienie i umiarkowane podlewanie. Dobrą wiadomością dla hodowców jest to, że rzadko dochodzi do ich chorób i ataku przez szkodniki. Chociaż zwykle drzewka oliwne mają zwykle około sześciu metrów wysokości, zdarza się, że osiągają dwanaście, a nawet piętnaście metrów. W Polsce możliwa jest natomiast uprawa doniczkowa, która pozwala na wyhodowanie rośliny o wysokości do trzech metrów.

Po jakim czasie kwitną drzewa oliwne?

Trzeba zauważyć, że drzewa oliwne nie rosną szybko, a pierwsze owoce kwitną po około 7-10 latach. Wpływ na to ma jednak region i warunki, w jakich uprawiane są oliwki. Drzewka osiągają dojrzałość dopiero po 20 latach, natomiast w pełni dojrzałe są po upływie lat 30. Co ciekawe, najlepsze plony następują między 30 a 150 rokiem życia rośliny. Należy tu zauważyć, że drzewka oliwne mogą kwitnąć nawet przez dwa tysiące lat. Oliwki zaczynają kwitnąć latem, jednak pierwsze zbiory dojrzałych owoców następują dopiero jesienią.

Jakie kolory oliwek wyróżniamy?

Warto wiedzieć, że uprawiane są różne kolory oliwek. Najpopularniejsze to zielone owoce, czyli takie, które zbiera się w początkowej fazie dojrzewania. W następnej kolejności oliwki stają się czerwono-fioletowe, a te w pełni dojrzałe mają czarny odcień. Mniej popularne, jednak dostępne są oliwki czarne, które zyskują kolor w procesie utleniania.

Co lubią drzewka oliwne?

Jedną z kwestii związanych z uprawą oliwek jest to, co lubią krzewy. Drzewka oliwne mają gęste konary i wąskie zielone liście. Rośliny lubią przycinanie. Jak już wspomnieliśmy, zbiory owoców zależą od lokalizacji i warunków hodowli. Najdłuższe zbiory mają miejsce w Hiszpanii, gdzie rozpoczynają się na przełomie września i października, a kończą się nawet w marcu.

Co z uprawą w doniczce?

Wspomnieliśmy o tym, że możliwa jest uprawa oliwek w doniczce w warunkach domowych. Rośliny te lubią stanowiska jasne z dużym nasłonecznieniem. Powinny być hodowane w ziemi żyznej i dobrze przepuszczalnej. Przykładem jest tu gleba wapienna o pH 6-7. Podłoże można wymieszać z gruboziarnistym piaskiem. Na dnie doniczki warto umieścić warstwę drenażową. Drzewka oliwne przesadza się co wiosnę, natomiast kiedy dojdzie do wyboru doniczki o średnicy 45 cm, wymienia się tylko wierzchnią warstwę podłoża. Właściwa jest temperatura pokojowa, natomiast zimą nie może ona spaść poniżej 4°C. Aby doszło do owocowania, sadzonka musi spędzić przynajmniej dwa miesiące w temperaturze poniżej 10°C. Oliwki trzeba podlewać regularnie, ale umiarkowanie przez cały rok. Jeśli chodzi o nawożenie, pierwszy raz należy użyć nawozu uniwersalnego w płynie wczesną wiosną, natomiast ponownie w połowie lata. Warto zauważyć, że większość problemów z sadzonkami wynika z niewłaściwej pielęgnacji roślin. Przyczyną może być m.in. nadmierna suchość podłoża.

Zobacz produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Hiszpańska oliwa mix

- Oliwy smakowe

- Hiszpańska oliwa Arbequina

- Na co jest dobra oliwa z oliwek z cytryną?

- Jak dobrać oliwę do potrawy?