Oliwa z oliwek sama w sobie jest doskonałym produktem, który podkreśli smak sałatek, dipów i sosów, a nawet pieczone, duszone i grillowane mięsa oraz ryby. Można jednak „podkręcić” jej aromat, przygotowując oliwę smakową. Do jej wykonania potrzebujemy słoika lub butelki, wykonanej najlepiej z ciemnego szkła, dzięki czemu gotowy, aromatyzowany tłuszcz można przechowywać znacznie dłużej. Proces przygotowania jest niezwykle prosty – poniżej podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać oliwę smakową:

  • Wybrane naczynie należy dokładnie oczyścić i osuszyć – słoik czy butelka nie może nosić pozostałości zapachu po innych produktach spożywczych, ponieważ będzie wpływać to na smak aromatyzowanego tłuszczu.
  • Do naczynia dodajemy dodatki. Najlepiej sprawdzają się suszone przyprawy: oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn, czy estragon. Jeżeli jednak chcemy uzyskać oliwę o znacznie mocniejszym smaku, to doskonałym wyborem będą ząbki czosnku lub płatki chilli, co ciekawe, możemy wykorzystać również laski cynamonu.
  • Dodatki zalewamy oliwą tak, aby wypełnić całe naczynie. Następnie zamykamy je szczelnie, aby nie dopuścić do przedostawania się do wnętrza tlenu, który może doprowadzić do zepsucia się oliwy.
  • Oliwę z oliwek umieszczamy w chłodnym, zacienionym miejscu i czekamy od kilku dni do kilku tygodni w zależności od tego, jak mocny aromat chcemy uzyskać.

Do przygotowania aromatyzowanej oliwy najlepiej sprawdzają się dodatki suszone. Jeżeli jednak chcemy ją przygotować ze świeżych dodatków, nie mogą one nosić śladów uszkodzenia, czy pleśni. Należy je także dokładnie doczyścić. Dotyczy to przede wszystkim papryczek chilli, a także cytrusów, na przykład cytryn, limonek, czy grejpfrutów, których skórka powinna być sparzona i dokładnie wyszorowana przed starciem.

Jaka oliwa będzie odpowiednia to zmieszania jej z dodatkami?

Do przygotowania oliwy z oliwek najlepiej sprawdzają się tłuszcze klasyfikowane, jako produkty extra virgin, ponieważ są one gwarancją wybornego smaku i aromatu, ale także trwałości takiego dodatku. Doskonałym wyborem będą tutaj produkty dostępne w naszym internetowym sklepie JakaOliwa.pl Polecamy szeroki wybór hiszpańskich oliw produkowanych w uznanej i wielokrotnie nagradzanej Hacjendzie Guzman:

  • Oliwa Hojiblanca z wyraźnym aromatem słodkich owoców
  • Oliwa Manzanilla o lekko pikantnym smaku z wyczuwalną, średnią goryczką
  • Oliwa Arbequina z bananowo-migdałowym finiszem
  • Oliwa Copuage, powstała z mixu minimum 3 odmian oliwek o łagodnejpikantności i owocowo-warzywnym aromacie.

Jak długo można przechowywać oliwę smakową?

Smakową oliwę powinno przechowywać się niedużej niż miesiąc. Wspomniane powyżej dodatki mogą przyczyniać się do psucia oliwy z oliwek, przez co nie będzie nadawać się już do spożycia. Warto zatem przygotować mniejsze porcje i spożywać je na bieżąco. Taki dodatek świetnie dopełni smak pizzy, makaronów z dodatkiem warzyw, ale także grillowanych kanapek, sałatek, czy pieczywa, na przykład foccacii.

Poznaj produkty z naszej oferty i zapoznaj się z innymi wpisami blogowymi:

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Hiszpańska oliwa Arbequina

- Owoce morza w oliwie z oliwek

- Jak dobrać oliwę do potrawy?

- Czy oliwa z oliwek podnosi trójglicerydy?