Każdy kraj słynie z produktów spożywczych, wyznaczających dziedzictwo kulturowe, z czym mamy do czynienia także w Hiszpanii, znanej między innymi z wybornej kiełbasy. Jest to jeden ze znaków rozpoznawczych Królestwa Hiszpanii, a zwłaszcza następujące produkty:

  • Chorizo to najpopularniejsza hiszpańska kiełbasa, która chętnie spożywana jest na całym świecie. Ma ona zwartą konsystencję i jest niesłychanie aromatyczna, dlatego to obowiązkowy element tapas, ale także wielu dań głównych spożywanych na ciepło.
  • Longaniza uważana jest za siostrę chorizo, ponieważ sposób przygotowywania jest bardzo podobny, jednak zamiast papryki stosuje się większą ilość świeżo mielonego pieprzu.
  • Fuet również cieszy się równie dużym uznaniem co chorizo wśród konsumentów ze względu na głęboki smak i aromat, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako dodatek do deski serów, zwłaszcza na bazie serów dojrzewających i pleśniowych, ale także w otoczeniu oliwek. Często dodawana jest do dań przyrządzanych na bazie makaronu lub ryżu.
  • Salchichón jest klasycznym typem salami, zbliżonym w smaku do wędlin produkowanych w Niemczech, czy we Włoszech.
  • Salchicha to odmiana klasycznych, dosyć cienkich kiełbasek, które spożywane są między innymi w hot dogach. Charakterystyczną cechą tej kiełbasy hiszpańskiej jest duża zmienność pod względem stosowanych przypraw, jak i sposobu produkcji, dlatego w zależności od regionu znajdziemy tam produkty różniące się nieco pod względem smaku.
  • Sabrasada jest kiełbasą charakterystyczną dla Balearów, która chroniona jest pieczęcią oznaczenia geograficznego. Latem spożywana jest na surowo, na przykład z chlebem, ponieważ łatwo rozsmarowuje się na pieczywie, zaś zimą sprawdza się do rozgrzewających zapiekanek.

Czym różnią się poszczególne kiełbasy spożywane w Hiszpanii?

W zależności od rodzaju hiszpańskiej kiełbasy, sposób ich produkcji może się znacznie różnić. Przykładowo chorizo produkowane jest z mielonego mięsa wieprzowego, obowiązkowo z dodatkiem dużej ilości papryki oraz czosnku. Dzięki temu zyskuje ona wyjątkowy, nieco pikantny smak oraz charakterystyczny, czerwonawy kolor. Ulega ona procesom peklowania oraz wędzenia i suszenia na słońcu, co dodatkowo podbija smak. Proces dojrzewania jest kluczowy dla wielu hiszpańskich kiełbas, co dotyczy także fuet, które w tym czasie zyskuje specyficzny biały nalot, który nie świadczy o zepsuciu, ale o dojrzewaniu w prawidłowych warunkach.

Poczuj smak Hiszpanii w swoim domu i wybierz kiełbasę dostępną w naszym sklepie internetowym

Żeby spróbować produktów Hiszpanii, nie musicie udawać się w podróż na półwysep iberyjski. Wystarczy, że zamówicie produkty z naszego sklepu internetowego, na przykład tradycyjnie wytwarzane chorizo Bellota Iberico z czarnych świń iberyjskich, czy wyborną kiełbasę fuet. Zachęcamy także do odwiedzenia naszego Domu Oliwy w Częstochowie, gdzie można spróbować wyjątkowych produktów – dobrej oliwy extra virgin, ale także hiszpańskiej szynki Serrano, czy wyśmienitychsardynek.

Przeczytaj także inne wpisy blogowe:

- Z czym jeść szynkę Serrano?

- Jak konserwować przetwory za pomocą oliwy z oliwek?