Zarówno hiszpańska, jak i grecka oliwa są produktami wysokiej klasy, produkowanymi nierzadko z owoców bardzo starych drzew, dających wysoki plon. Warto dodać, że Hiszpania jest krajem przodującym w światowej produkcji oliwy, z kolei Grecja zajmuje miejsce zaraz za nią. Płynne złoto z obu tych krajów jest cenione na całym świecie ze względu na świeży, lekki aromat z wyczuwalnymi nutami owocowymi, ziołowymi, czy orzechowymi. Ponadto bogate są w cenne dla naszego zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe, a także polifenole pomagające w walce z wolnymi rodnikami, czy witaminy. Można zatem śmiało stwierdzić, że oba produkty są równie dobre i doskonale sprawdzą się w kuchni. Wybór odpowiedniej oliwy warto dopasować do naszych preferencji, dlatego dobrze jest ją degustować, aby wybrać produkt, który najbardziej odpowiada naszym kubkom smakowym.

Co różni oliwę hiszpańską i grecką?

Oba produkty doskonale sprawdzą się w naszej kuchni, jednak istnieje kilka istotnych różnic, wpływających na smak i aromat przygotowanej oliwy:

  • W Hiszpanii uprawia się ponad 200 różnych gatunków drzew oliwnych, z których pozyskuje się owoce do produkcji tego płynnego złota. Kolebką dobrej oliwy są południowe rejony Hiszpanii, w których gaje oliwne spotykamy niemal na każdym kroku. Różnice dostrzegalne są także w odmianach, z których pozyskuje się owoce. W Hiszpanii oliwę pozyskuje się głównie z odmian Hojiblanca i Arbequina, z kolei w Grecji z oliwek Kalamata, Koroneiki, czy Manaki.
  • Przeważnie do produkcji oliwy hiszpańskiej wykorzystuje się zielone owoce, a do Greckiej te o ciemniejszym kolorze. W związku z tym wyczuwalna jest różnica w smaku – produkty z Hiszpanii mają mocniej zaznaczone nuty ziołowe, jest także delikatniejsza w smaku. Oliwa grecka ma mocniej zaznaczone nuty pikantne oraz owocowe.
  • Uważa się, że w greckiej oliwie zawarta jest większa ilość dobroczynnych polifenoli, co wynika z koloru owoców zastosowanych w procesie produkcji. Im ciemniejsze owoce, tym zawartość takich związków jest większa, co znajduje. Ciemniejsze odmiany greckich oliwek dają tłuszcz pomagający w walce z wolnymi rodnikami.

Hiszpańskie oraz greckie oliwy nieznacznie się różnią, jednak to, co je łączy to korzystne działania na stan naszego zdrowia, dlatego niewątpliwie sprawdzą się w codziennej diecie do przygotowywania sałatek, dań grillowanych, ale także do picia.

Gdzie szukać doskonałej oliwy hiszpańskiej?

Internetowy sklep Jaka Oliwa oferuje wysokiej klasy hiszpańską oliwę, pozyskiwaną z najpopularniejszych w tym kraju odmian. Ich ziołowo-owocowo-orzechowy aromat doskonale dopełni smak każdego dania, nawet deserów! Dobrze sprawdzi się także do picia na czczo, co pozwoli pobudzić układ pokarmowy do pracy, a także uzupełni niezbędne składniki odżywcze, które powinny znaleźć się w naszej diecie.

Poznaj dostępne produkty i przeczytaj inne wpisy z bloga:

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Hiszpańka oliwa Verdial

- Hiszpańska oliwa Hojiblanca

- Hiszpańskie chorizo

- Czy oliwa z oliwek chroni przed promieniowaniem UV?

- Jak zrobić sałatkę z oliwa z oliwek?