Oliwa z oliwek od stuleci uważana jest za płynne złoto, ponieważ nie tylko wybornie smakuje, ale także działa pozytywnie na nasze zdrowie. Warto ją zatem włączyć do naszej diety, dodając ją do sałatek lub pić rano na czczo. Taki tłuszcz pomaga znacznie poprawić stan naszego zdrowia, w tym wielu układów organizmu:

  • To płynne złoto jest dobrym źródłem energii i może pomóc zmniejszyć apetyt. Dlatego picie oliwy z oliwek na czczo jest pomocne w przypadku osób będących na diecie, którym zależy na utracie wagi i utrzymaniu zdrowej masy ciała.
  • Oliwa z oliwek jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i podwyższyć poziom cholesterolu HDL (uważanego za tak zwany „dobry” cholesterol). Przyczynia się to do zmniejszenia ryzyka chorób serca i udaru.
  • Płynne złoto zawiera związki o właściwościach przeciwutleniających, które mogą pomóc chronić komórki przed uszkodzeniami, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworów.
  • Oliwa z oliwek jest bogata w witaminę E, która jest przeciwutleniaczem, pomagającym chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi i innymi czynnikami środowiskowymi. Może również pomóc nawilżyć skórę i zmniejszyć stan zapalny.
  • Spożywanie tego roślinnego tłuszczu może pomóc w trawieniu, ponieważ pomaga rozpuszczać tłuszcze i składniki odżywcze. Może również pomóc złagodzić zaparcia.
  • Pomaga również zmniejszyć ryzyko występowania cukrzycy typu 2, ponieważ pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.

Kiedy najlepiej pić oliwę z oliwek?

Oliwę z oliwek najlepiej pić rano, niedługo po przebudzeniu, najlepiej jedną lub dwie łyżki. Śniadanie dobrze jest zjeść dopiero po około pół godziny, dzięki czemu nasz metabolizm będzie mógł przyspieszyć, a zjedzony posiłek będzie trawił się znacznie lepiej. Oczywiście samo picie tego cennego, roślinnego tłuszczu nie zastąpi nam pełnowartościowego posiłku, dlatego należy spożywać dania zawierające białko, błonnik oraz dobre węglowodany. Warto również skonsultować się z dietetykiem, który przygotuj odpowiednio zbilansowaną dietę.

Czy każda oliwa z oliwek będzie dobra do picia na czczo?

Aby cieszyć się korzyściami wynikającymi z picia oliwy z oliwek na czczo, sięgajmy po produkty extra virgin, o niskim poziomie kwasowości, które powstają dzięki pierwszemu tłoczeniu owoców. Dzięki temu gotowy tłuszcz zachowuje w pełni swoje właściwości, pozytywnie wpływającymi na nasz metabolizm. Polecamy wysokiej jakości hiszpańskie oliwy pozyskiwane z owoców najlepszych odmian, które mają owocowo-ziołowy smak z lekką nutą pikantności. Nadają się one do picia, ale sprawdzą się także podczas przyrządzania dań z warzyw, ryb oraz mięs.

Zobacz dostępne produkty i zapoznaj się z innymi artykułami blogowymi:

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Hiszpańska oliwa Arbequina

- Hiszpańskie szynki

- Jak zrobić sałatkę z oliwa z oliwek?

- Czy można smażyć na oliwie niefiltrowanej?