Wysokiej klasy oliwa z oliwek to nie tylko świetny składnik wielu dań, okazuje się bowiem, że ma ona także doskonałe właściwości jako kosmetyk. Co ciekawe, pomaga ona w radzeniu sobie z dolegliwościami w obrębie skóry głowy, zwłaszcza w problemach z łupieżem. Aby poznać sposób działania tego płynnego złota, warto jest wyjaśnić, dlaczego na skórze głowy pojawia się łupież. W dużym stopniu wynika to z przesuszenia skóry głowy, a także obecności drożdżaków.

Oliwa z oliwek, zwłaszcza extra virgin ma działanie nawilżające, dlatego w tym przypadku sprawdzi się ona doskonale. Ponadto regularne stosowanie pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia głowy, a stosowanie jej na włosy pomaga w przywracaniu blasku włosom, które są znacznie bardziej miękkie.

Warto mieć na uwadze, że u osób zmagających się z łupieżem, często na skórze pojawiają się niewielkie ranki, czy stany zapalne, wynikające chociażby z drapania – oliwa ma działanie przeciwzapalne, dlatego pozwala łagodzić tego typu objawy, ponadto wykazuje także działanie przeciwgrzybiczne. Oliwa extra virgin jest zatem dosyć tanim, a także naturalnym kosmetykiem.

Jak prawidłowo używać oliwę z oliwek, aby działała ona przeciwłupieżowo?

Oliwa z oliwek dobrze sprawdzi się do łagodzenia objawów występowania łupieżu skóry głowy. Warto jednak zadbać o to, aby pielęgnację przeprowadzić prawidłowo tak, aby to można było w pełni wykorzystać dobroczynne działanie tego płynnego złota:

  • Jednym ze sposobów jest bezpośrednia aplikacja oliwy na skórę głowy (około jednej-dwóch łyżek) i pozostawienie jej na czas 15-30 minut. W tym czasie przeniknie ona w głębsze warstwy skóry, dobrze ją nawilżając. Następnie wystarczy umyć włosy szamponem. Można także wykorzystać oliwę jako składnik wzbogacający szampon, którego stosujemy na co dzień.
  • Oliwa z oliwek to doskonałe rozwiązanie także jako maska, przygotowanej na bazie ubitego białka jednego jajka oraz 2 łyżek oliwy. Taką mieszankę nanosimy na skórę głowy, nakładamy czepek i czekamy około 20 minut, po czym myjemy włosy dobrym szamponem.

Takie zabiegi działają nie tylko przeciwłupieżowo – wspomagają także wzrost nowych włosów dzięki odblokowywaniu i lepszemu odżywieniu mieszków włosowych.

Jaka Oliwa sprawdzi się jako kosmetyk przeciwłupieżowy do włosów?

Jako kosmetyk przeciwłupieżowy najlepiej sprawdzi się dobra hiszpańska oliwa, którą można znaleźć w ofercie naszego sklepu internetowego. Dobrym przykładem jest nasza oliwa Manzanilla Extra Virgin BIO o pojemności 500 mililitrów. Ma lekką konsystencję, dzięki czemu dobrze rozprowadza się na skórze głowy, łagodząc uporczywe objawy łupieżu. Świetnie sprawdzi się także jako oliwa do smażenia mięs, ryb, czy grillowania warzyw, ponieważ dostarcza im owocowych i świeżych nut. Jest to zatem produkt uniwersalny, który nadaje się do stosowania w kuchni, ale także jako dobry kosmetyk.

Przeczytaj także inne artykuły z naszego bloga:

- Jak używać oliwy z oliwek na włosy?

- Zbawienny wpływ oliwy z oliwek na zdrowie