Odnosząc się do oliwy z oliwek, trzeba wspomnieć, że wyróżnia się kilka różnych odmian tego oleju. Podstawowy podział wskazuje na: extra virgin, virgin, rafinowaną, mieszaną i oliwę z wytłoczyn z oliwek. Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się innymi właściwościami. Bazując na innym pogrupowaniu tłuszczu, możemy mówić także o oliwie monoszczepowej, czyli zrobionej z jednej odmiany owoców, oliwie blend, która jest tłoczona ze starannie dobranych oliwek różnych odmian, oraz oliwie mieszanej - połączeniu różnych gatunków, jednak niezwiązanym z konkretnym terytorium, czy tradycją.

Oliwa z oliwek monoszczepowa - czym się odznacza?

Oliwa z oliwek monoszczepowa to, jak już wspomnieliśmy, olej tłoczony stuprocentowo z jednej odmiany owoców. Tego typu tłuszcz jest mocno związany z terytorium, na którym znajduje się uprawa. Wynika to z faktu, że terytorium, gleba i mikroklimat znacząco wpływają na właściwości organoleptyczne i chemiczne oliwek, co ma z kolei wpływ na walory smakowe oliwy. Dlatego też praktycznie niemożliwe jest odtworzenie smaku przy uprawie tego samego rodzaju owoców, jeśli odbywa się ona w innych warunkach.

Oliwa z oliwek blend, czyli jaka?

Oliwa blend to mieszanka różnych rodzajów oliwek, która została dobrana w sposób świadomy i umiejętny. Wymagane jest wręcz artystyczne podejście do tworzenia kompozycji. Wysokiej jakości oliwa z oliwek blend charakteryzuje się dużą złożonością aromatów, przy jednoczesnym zachowaniu harmonii smaku.

Olej tego typu można uzyskać na dwa sposoby - łącząc różne warianty owoców przy ich tłoczeniu lub mieszając gotowe oliwy. Warto dodać, że łączone ze sobą różne odmiany oliwek pozwalają na stworzenie walorów smakowych, których uzyskanie w przypadku oliwy monoszczepowej jest praktycznie niemożliwe.

Czy mieszanka różnych oliw jest dobra?

Mieszanka oliw z oliwek to połączenie olejów pochodzących z różnych obszarów, krajów, a nawet kontynentów. We Włoszech nazywana jest “miscuglio”, co tłumaczy się, jako “mieszaninę”. Zwykle takie produkty tworzy się, by poprawić lub złagodzić pewne cechy oliwy, które niedoświadczony konsument może potraktować jako niepożądane. Wbrew pozorom, można znaleźć na rynku oleje zmieszane wysokiej jakości. Jest to możliwe, ponieważ producenci mogą łączyć ze sobą odmiany oliwek, które odznaczają się odmiennymi cechami chemicznymi i organoleptycznymi.

Jakie oznaczenia są wymagane?

Według prawa obowiązującego w Unii Europejskiej niezbędne są pewne oznaczenia na etykiecie oliwy z oliwek. Jednym z nich, dotyczącym każdej odmiany, jest kraj pochodzenia. Ponadto do każdego rodzaju powinien zostać dodany stosowny dopisek:

- przy oliwie extra virgin: “najwyższa kategoria oliwy z oliwek uzyskanej bezpośrednio z oliwek, wyłącznie przy użyciu procesów mechanicznych”,

- przy oliwie virgin: “oliwa z oliwek uzyskana bezpośrednio z oliwek i wyłącznie przy użyciu procesów mechanicznych”,

- przy mieszance oliwy rafinowanej i extra virgin: “oliwa zawierająca wyłącznie oliwy z oliwek poddane rafinacji i oliwy uzyskane bezpośrednio z oliwek”,

- przy oliwie z wytłoczyn z oliwek: “oliwa zawierająca wyłącznie oliwy pochodzące z przetworzonego produktu uzyskanego po ekstrakcji oliwy z oliwek oraz oliwy uzyskane bezpośrednio z oliwek” lub “oliwa zawierająca wyłącznie oliwy pochodzące z przetworzonych wytłoków oliwek oraz oliwy uzyskane bezpośrednio z oliwek”.

Istotne jest także oznaczenie, mówiące o tym, że mamy do czynienia z owocami pochodzącymi z różnych krajów. Informacje takie jak właściwości organoleptyczne, sposób tłoczenia i ekstrakcji oraz poziom kwasowości są nieobowiązkowe.

Co możemy Ci zaproponować?

W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości hiszpańską oliwę z oliwek. Mowa tu nie tylko o oliwie do smażenia, ale też do picia, czy smakowej. To doskonała wiadomość dla prawdziwych smakoszy! Zwróć uwagę na przykład na zestaw oliw Hacienda Guzman Złotą i Czarną, oliwę extra virgin odmianę Verdial Milenario 500 ml lub oliwę extra virgin BIO Hojiblanca Hacienda Guzman 0,5 l. Każda odznacza się niepowtarzalnymi walorami smakowymi i zdrowotnymi. Bez wątpienia znajdą zastosowanie w Twojej codziennej diecie.

Przeczytaj także inne wpisy z bloga:

- Jak konserwować przetwory za pomocą oliwy z oliwek?

- Jak czytać etykietę oliwy?