Kuchnia śródziemnomorska słynie na całym świecie z wybornego smaku potraw i ich pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Warto jednak wskazać, że nie jest ona jednolita, bowiem ma ona cechy charakterystyczne dla danego kraju – Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Grecji, Chorwacji, Maroka i wielu innych. Wykazuje ona jednak cechy charakterystyczne, które łączną regionalne sposoby przygotowania dań. Należą do nich między innymi:

  • Wykorzystywanie produktów regionalnych, co pozwala wspomagać lokalne rolnictwo, które nie jest zbyt ekspansywne, ale zamiast tego dostarcza wysokiej jakości produktów – zarówno warzyw i owoców, jak i mięs. Wiąże się z tym także podtrzymywanie tradycyjnego rolnictwa z poszanowaniem produktów w całym ciągu – od pola na stół.
  • Na pierwszym miejscu stawia się spożycie warzyw (głównie strączkowych), które zawiera cenne składniki odżywcze, dopiero w dalszej kolejności stawia się na mięso oraz ryby, przyrządzanie poprzez grillowanie. Z jednej strony pozwala to ograniczyć kaloryczność dań, a z drugiej wydobyć ich smak i aromat.
  • Istotną częścią diety śródziemnomorskiej w każdym regionie jest spożycie oliwy, w której marynuje się mięsa, przygotowuje przekąski, czy dressingi do sałat. Na równi z oliwą ważne jest także okazjonalne spożywanie wina bogatego w polifenole.
  • Nabiał oraz słodycze nie są dominującą częścią codziennej diety mieszkańców basenu Morza śródziemnego, jednak w niewielkich ilościach spożywa się je nawet kilka razy w tygodniu.

Przez specjalistów kuchnia śródziemnomorska jest uznawana za jedną z najzdrowszych, które warto włączyć do codziennego jadłospisu ze względu na korzystny wpływ na układ krwionośny. Podobne cechy wykazuje dieta DASH, która w dużym stopniu bazuje na zasadach kuchni śródziemnomorskiej. W obu przypadkach potrawy cechuje wysoka zawartość składników odżywczych oraz wyborny smak.

Oliwa extra virgin i jej znaczenie w kuchni śródziemnomorskiej

W kuchni śródziemnomorskiej, niezależnie od regionu, ważną część zajmuje oliwa, zwłaszcza extra virgin, powstająca z owoców pierwszego tłoczenia. Jest to produkt charakterystyczny dla danego kraju, co wynika wprost z uprawianych tam odmian drzewek oliwnych. Skutkuje to zróżnicowanym smakiem, który sprawdza się w wielu daniach. Krajem, który słynie z produkcji tego płynnego złota jest Hiszpania – według szacunków to ten kraj rokrocznie przoduje w zakresie produkcji najlepszej oliwy. Wspomniany tłuszcz ma żywy kolor i świeży aromat, dlatego rewelacyjnie sprawdza się w sałatkach i przekąskach, ale stosuje się go również do marynowania mięs oraz ryb, ponieważ dostarcza im ziołowych nut smakowych. Nie sposób nie wspomnieć także o tym, że oliwa produkowana w krajach basenu Morza Śródziemnego ma wysoką zawartość witamin, polifenoli oraz jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wykazują korzystnie działanie na stan naszego układu krążenia, czy pokarmowego.

Wybierz produkt, który stanowi istotną część kuchni śródziemnomorskiej

Wysokiej jakości oliwę, stanowiącą bazę kuchni śródziemnomorskiej można znaleźć w ofercie internetowego sklepu Jaka Oliwa. Polecamy zwłaszcza hiszpańskie płynne złoto w pojedynczych butelkach, jak i w zestawach degustacyjnych, która świetnie sprawdzi się w kuchni, ale także jako prezent dla bliskiej osoby.

Sprawdź dostępne produkty i przeczytaj inne artykuły blogowe:

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Oliwy smakowe

- Hiszpańka oliwa Verdial

- Najlepsze oliwy extra virgin w Katowicach

- Czy oliwa z oliwek w plastikowej butelce jest dobra?