Oliwę z oliwek można jeść codziennie, a wręcz powinniśmy, co wynika z jej właściwości prozdrowotnych. To zdrowy tłuszcz, który zawiera wiele składników odżywczych, takich jak kwas oleinowy, kwas linolowy, witamina E i polifenole.

Kwas oleinowy to jednonienasycony kwas tłuszczowy, który jest uważany za tłuszcz o działaniu dobroczynnym na nasze zdrowie. Z kolei kwas linolowy to niezbędny kwas tłuszczowy, który musi być dostarczany do organizmu z przyjmowanymi składnikami odżywczymi, zawartymi w naszej diecie, a witamina E to przeciwutleniacz, który pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem. Oliwa jest także źródłem polifenoli, czyli związków roślinnych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Dlatego wykazuje ona działanie korzystne na układ krwionośny, pokarmowy, nerwowy, a nawet kostno-mięśniowy.

Ile codziennie jeść oliwy z oliwek, aby miała ona dobry wpływ na nasze zdrowie?

Codzienne spożywanie oliwy z oliwek wzbogaca naszą dietę o dodatkowe składniki odżywcze. Specjaliści zalecają, że osoby dorosłe powinny spożywać codziennie od 20 do 50 mililitrów oliwy, co odpowiada około dwóm – trzem łyżkom, a dzienna dawka dla dzieci wynosi jedna-dwie łyżki oliwy. Można ją pić, ale doskonale sprawdza się także, jako dodatek do dań. Oliwa z oliwek może być stosowana w kuchni do gotowania, smażenia i pieczenia. Można ją również stosować na surowo, dodając do sałatek, kanapek i innych potraw. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to tłuszcz, dlatego jego spożywanie powinno odbywać się z umiarem, o co powinny zadbać zwłaszcza osoby będące na diecie redukcyjnej, ale także te dbające o linię.

Równie ważne co dawkowanie, jest dobór wysokiej jakości oliwy

Dzienna dawka oliwy z oliwy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, ale równie istotne jest to, aby wybierać produkty z pierwszego tłoczenia, określane jako extra virgin z niskim poziomem kwasowości. Tego rodzaju produkty mają w butelkach wszystko to, co najlepsze jest w owocach drzew oliwnych. Mają one wyborny smak i unikatowy, świeży aromat z nutami ziół, nierzadko także owoców i orzechów, które wzbogacają smak przyrządzanych dań, zachowują także najwyższą zawartość witamin, polifenoli oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dobrej jakości oliwy można znaleźć w internetowym sklepie Jaka Oliwa. Polecamy produkt prosto z Hiszpanii, w tym oliwę z odmian oliwek takich jak Manzanilla, Hojiblanca, Verdial, czy Arbequina. Doskonale sprawdzą się do przygotowywania sałatek, dressingów, marynat, a także do smażenia i grillowania mięs oraz ryb. Co ciekawe, można wykorzystywać je także w deserach – najlepiej sprawdzi się tutaj oliwa Arbequina, którą można podawać na przykład do lodów, aby zyskały nieco świeższego aromatu.

Zobacz produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Hiszpańska oliwa Manzanilla

- Hiszpańska oliwa mix

- Hiszpańskie chorizo

- Czy oliwa z oliwek jest dobra na rzęsy?

- Na co jest dobra oliwa z oliwek z cytryną?