Certyfikat DOP został ustanowiony przez Unię Europejską w 1992 roku. Skrót DOP pochodzi od włoskiego określenia „Denominazione di Origine Protetta”, co oznacza Chronioną Nazwę Pochodzenia. Taki certyfikat został opracowany w celu ochrony między innymi kulinarnego dziedzictwa wielu regionów kraju, a w szczególności sposobów wytwarzania różnego rodzaju produktów z zastosowaniem lokalnych surowców. Co ciekawe, takim certyfikatem mogą poszczycić się produkty wytwarzane w Polsce, jak na przykład oscypki, czy lubuskie wina.

W Europie certyfikat DOP w głównej mierze odnosi się do oliwy, która zwłaszcza na Półwyspie Iberyjskim i Apenińskim jest szczególnie szeroko rozpowszechniona. Przyznanie takiego wyróżnienia temu płynnemu złotu pozwala podkreślić i podtrzymać często wielowiekową tradycję wytwarzania, z czego mogą korzystać kolejne pokolenia.

Warto podkreślić, że przyznanie certyfikatu DOP wiąże się bezpośrednio z regionem geograficznym, gdzie dany produkt jest wytwarzany, co często wpływa na jego smak oraz wartości odżywcze. Jest to także gwarancja, że konsument po zakupie takiego artykuły może spodziewać się wysokiej jakości, wynikającej wprost z deklaracji wytwórcy, co jest bardzo skrupulatnie przestrzegane. Ponadto są to produkty lokalne, których wytwarzanie nie odbywa się seryjnie, a przyznanie certyfikatu chroni je przed podrabianiem.

Kryteria decydujące o przyznawaniu oliwie certyfikatu DOP

O tym, czy dana oliwa z oliwek może mieć przyznany certyfikat DOP decyduje kilka czynników:

  • Oliwki przeznaczone do produkcji oliwy muszą rosnąć na określonym terenie, związanym bezpośrednio z nazwą przyznanego certyfikatu – dotyczy to głównie prowincji, miast oraz gmin. Wartym odnotowania jest fakt, iż proces zbiorów oraz obróbki owoców w celu otrzymania płynnego złota jest stale kontrolowany i poddawany szczegółowej ocenie.
  • Bardzo istotną kwestią jest tradycyjna uprawa owoców, zgodna z tym, co było prowadzone na obszarze danego kraju. W wielu przypadkach powstająca finalnie oliwa jest mieszaniną surowca z kilku odmian owoców, wtedy konieczne jest zachowanie odpowiedniej proporcji różnych rodzajów oliwy z końcowym produkcie.
  • Oczywiście oliwa z certyfikatem DOP musi wyróżniać się szczególnymi właściwościami organoleptycznymi, zwłaszcza pod względem zapachu, smaku, koloru, ale także poziomu kwasowości i zawartości kwasu oleinowego oraz polifenoli.

Warto wspomnieć, że konsorcjum przyznające certyfikat DOP ma odpowiednią banderolę dedykowaną dla każdej butelki tego płynnego złota, nanoszoną po jej zaplombowaniu. Ten proces także jest ściśle kontrolowany i pozwala zapobiegać zafałszowaniom w zakresie takiego wyróżnienia produktu.

Postaw na produkty od lokalnych wytwórców o wybornym smaku i aromacie

Przyznanie certyfikatu DOP odnosi się do jakości, jednak pierwszorzędne jest podkreślenie lokalnego charakteru wytwarzania. Jest to cecha wyróżniająca produkty obecne w ofercie internetowego sklepu Jaka Oliwa. Oferujemy produkty z historycznej Hacjendy Guzman, zajmującej się wytwarzaniem oliwy z owoców odmian takich, jak Arbequina, Hojiblanca, czy Manzanilla, które mają świeży smak i aromat, co warto wykorzystać w wielu daniach.

Zobacz produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Oliwa z oliwek do picia

- Hiszpańska oliwa mix

- Co jest lepsze dla zdrowia – olej lniany, czy oliwa z oliwek?

- Jaka oliwa do kanapek?