Oliwa z oliwek wykazuje pozytywne działanie na stan naszego żołądka. Jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają w trawieniu i zapobiegają zaparciom. Oliwa z oliwek jest również bogata w przeciwutleniacze, które pomagają chronić żołądek przed uszkodzeniami. Ciekawostką jest fakt, że tłuszcz ten wykazuje działanie antybakteryjne – jego spożywanie pomaga w walce z zakażeniami bakterią Helicobacter pylori, która wywołuje wrzody żołądka.

Warto zatem włączyć ją do naszej diety w celach prewencyjnych, ale także do łagodzenia objawów różnych schorzeń układu pokarmowego:

  • Oliwa z oliwek pomaga w trawieniu tłuszczów, białek i węglowodanów. Wspomaga również produkcję żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów.
  • Jest także dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który pomaga w utrzymaniu zdrowego trawienia i zapobiega zaparciom.
  • Ze względu na bogatą zawartość przeciwutleniaczy, pomaga chronić żołądek przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, czyli niestabilnymi cząsteczkami, które mogą uszkodzić komórki organizmu, w tym komórki żołądka.

Oliwę z oliwek dobrze jest komponować z daniami codziennej diety tak, aby wspomagać pracę żołądka

Oliwa z oliwek doskonale sprawdza się w codziennej diecie, dlatego warto dodawać ją do posiłków, które przyrządzamy dla siebie, jak i dla całej rodziny:

  • Najlepiej jest spożywać oliwę na surowo – można dodawać ją do sałatek, past, twarożków i wielu innych potraw.
  • Należy gotować oliwę z oliwek w niskich temperaturach. Jest stabilna termicznie, ale nie należy jej podgrzewać do zbyt wysokich temperatur. Optymalna temperatura gotowania to 180-200 stopni Celsjusza.
  • Dobrze jest dodawać oliwę z oliwek do potraw, które są już gotowe. Traci ona swoje właściwości prozdrowotne, gdy jest podgrzewana do wysokich temperatur, dlatego najlepiej jest dodawać ją do potraw na początku gotowania lub tuż przed podaniem.

Należy zwracać uwagę na wykorzystanie oliwy wysokiej jakości, z czego najlepsza jest extra virgin, która produkowana jest z pierwszego tłoczenia na zimno. Oliwy te mają najwyższą zawartość przeciwutleniaczy i są najzdrowsze. Ponadto najlepiej wzbogacają smak potraw.

Na żołądek najlepiej działa oliwa extra virgin pozyskiwana z najlepszych odmian owoców

W diecie wspomagającej stan układu pokarmowego, w tym żołądka doskonale sprawdzają się hiszpańskie oliwy extra virgin dostępne w naszym sklepie internetowym. Oferujemy produkty z Hacjendy Guzman, która jest wielokrotnie nagradzana za najwyższej jakości oliwę. Nasze oliwy powstają z owoców odmian Arbequina, Hojiblanca i wielu innych – ich aromat doskonale dopełnia smak sałatek, dipów, czy grillowanych warzyw, mięs oraz ryb.

Zobacz dostępne produkty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Hiszpańska oliwa Hojiblanca

- Hiszpańka oliwa Verdial

- Hiszpańska szynka serrano

- Czy oliwa z oliwek nadaje się do pizzy?

- Na co jest dobra oliwa z oliwek z cytryną?