Oliwa z oliwek doskonale sprawdza się w pieczeniu ciast. Jest to dobry produkt dla osób dbających o swoje zdrowie, ponieważ jest zdrowsza, niż inne oleje, takie jak olej słonecznikowy czy rzepakowy. Oliwa z oliwek zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które wykazują korzystne działanie dla serca. Jest również bogata w przeciwutleniacze, które pomagają chronić organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi wolnymi rodnikami. Dodatek takiego tłuszczu wpływa także na strukturę wypieków:

  • Oliwę można stosować w wielu rodzajach wypieków, w tym w ciastach czekoladowych, owocowych i kruchych. Nadaje ciastu charakterystyczny smak i zapach, dodatkowo sprawia, że jest ono bardziej wilgotne i puszyste.
  • Oliwa z oliwek jest nieodłącznym elementem wypieków, których ciasto jest aromatyzowane. Mowa tutaj głównie o włoskim przysmaku, jakim jest foccacia. Dodanie tego płynnego złota jest nośnikiem smaku, w tym ziół, czy pomidorów. Jest to także istotny składnik przyrządzania pizzy.
  • Dodanie oliwy z oliwek sprawia, że ciasto zyskuje dodatkowy aromat. W zależności od rodzaju tego płynnego złota mogą to być nuty typowo owocowe, orzechowe, czy ziołowe. Warto zatem eksperymentować z takimi tłuszczami, aby uzyskać idealny smak naszych wypieków.
  • Oliwa z oliwek sprawia, że ciasto jest bardziej lekkie – ten efekt możemy podbić, dodają nieco skórki z cytryny, która sprawi, że wypiek zyska nieco orzeźwiającego smaku.

Jak używać oliwy z oliwek do ciasta?

Najczęściej oliwę z oliwek do ciasta dodają osoby będące na diecie wegańskiej, które poszukują dobrej alternatywy dla masła, które jak wiadomo, pozyskuje się z mleka krowiego, a także osobom z nietolerancją laktozy. Należy jednak zaznaczyć, że ten tłuszcz roślinny ma nieco inną konsystencję niż masło, dlatego kucharze zalecają, aby dodawać nie więcej niż 3/4 porcji odpowiadającej tłuszczom na bazie mleka, co wpłynie na efektywność jego wyrabiania, a także na strukturę wypieku. Ponadto dobrze jest dodawać oliwę przed ubiciem jajek.

Najlepiej jest wymieszać je z mąką i innymi sypkimi składnikami, na przykład proszkiem do pieczenia, czy kakao, a następnie dodać jajka i całość wymieszać dokładnie, ale delikatnie. Chociaż oliwy mają wysoką temperaturę dymienia, należy ściśle przestrzegać nieprzekraczania temperatury 210 stopni Celsjusza, ponieważ wtedy tłuszcz ulega rozkładowi.

Czy każda oliwa nadaje się do ciast?

Do ciast najlepiej sprawdzi się oliwa extra virgin. Jest to produkt wysokiej jakości, który zachowuje najwyższą zawartość substancji odżywczych. Warto stawiać na najlepsze oliwy, najlepiej produkowane w Hiszpanii, ponieważ kraj ten słynie z artykułów o wybornym smaku, co z pewnością będzie wyczuwalne w wypiekach. Polecamy zwłaszcza oliwę z oliwek Manzanilla, Hojiblanca oraz Arbequina o wszechstronnym zastosowaniu, które możemy wykorzystać także w sałatkach i daniach grillowanych, nadają się one także do picia.

Zobacz dostępne produkty i przeczytaj inne artykuły blogowe:

- Oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Hiszpańska oliwa Arbequina

- Hiszpańska szynka serrano

- Co zrobić z oliwy z oliwek?

- Z czym jeść szynkę Serrano?