Dobrą wiadomością jest to, że w wielu przypadkach, zamiast masła można użyć oliwy z oliwek. Dotyczy to m.in. smarowania pieczywa, pieczenia ciast i smażenia. Olej z oliwek świetnie sprawdzi się nie tylko przy potrawach słonych, ale też i słodkich, ponieważ nadaje się do przygotowania deserów, takich jak pączki i faworki. Należy pamiętać, że tłuszcz i cukier to główne składniki wielu słodkich dań. Jednocześnie, oliwa jest odpowiednia także do przygotowania kanapek, tostów, sałatek i mięs. Ten aromatyczny składnik pozwoli Ci na zdrowe i bezpieczne gotowanie pełne walorów smakowych.

Kiedy używać oliwy zamiast masła?

Przede wszystkim, oliwa z oliwek zastąpi masło w diecie osób, które mają problem z nietolerancją laktozy lub alergią. To także odpowiedni tłuszcz dla wegan, którzy świadomie zrezygnowali z produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie. Oliwa z oliwek pozwala na osiągnięcie tej samej tekstury, co roztopione masło, które wykorzystuje się do pieczenia ciast. Również grzanki i tosty dobrze komponują się z tłuszczem oliwnym, który nadaje im niepowtarzalnego aromatu, który kojarzy się z kuchnią śródziemnomorską. To doskonała baza do łączenia pieczywa z pomidorami i mozzarellą.

Czy oliwa nadaje się do ciast zamiast masła?

Jak już wspomnieliśmy, oliwę z oliwek można wykorzystać w cukiernictwie. Dzięki temu z ulubionych deserów mogą cieszyć się także alergicy i osoby nietolerujące w diecie tłuszczów zwierzęcych. Ważne jest to, by w takim przypadku sięgnąć po odpowiednią oliwę, której jest dostępnych wiele rodzajów. Można na przykład połączyć ciasta owocowe z olejem z dodatkami, takimi jak pomarańcza, czy cytryna. Do deserów czekoladowych, czyli na przykład ciast, babek i lodów lepiej wybrać klasyczną oliwę pierwszej jakości. Również smażenie na tłuszczu z oliwek jest zdrowsze ze względu na wysoką temperaturę dymienia i odporność oksydacyjną. Dzięki temu możesz wykorzystać go m.in. do przygotowania placków, pączków oraz faworków.

Który rodzaj oliwy wybrać?

Najważniejsze jest to, by oliwa z oliwek była jak najwyższej jakości. Odpowiednio dobrany tłuszcz z powodzeniem zastąpi masło w wielu daniach, nie tylko tych rodem z krajów śródziemnomorskich. Dobrą wiadomością dla smakoszy jest to, że dostępnych jest wiele rodzajów, spośród których każdy znajdzie zastosowanie na co dzień. Polecamy na przykład oliwę extra virgin 250 ml La Muralla, która jest idealna do smażenia. W naszej ofercie znajdziesz też produkty smakowe. Tutaj warto wymienić oliwę cytrynową 250 ml i oliwę pomarańczową 250 ml, obie bez dodatku aromatów. Dostępne są także zestawy degustacyjne. W zależności od tego, który olej z oliwek wybierzesz, możesz zastąpić nim masło podczas przygotowania innego dania lub deseru. Bez względu na to, czy jesteś osobą wrażliwą na laktozę, czy preferujesz dietę wegańską, oliwa bez wątpienia znajdzie zastosowanie w Twojej kuchni, a dzięki niej każdy Twój posiłek będzie pełen wybornego smaku, aromatu i przede wszystkim - walorów zdrowotnych.

Poznaj produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Hiszpańska oliwa Arbequina

- Hiszpańka oliwa Verdial

- Oliwy z Istrii

- Jaka oliwa do kanapek?

- Co do smarowania chleba zamiast masła?