Galicja to autonomiczna część Hiszpanii, która jest największym eksporterem ryb i owoców morza w całym kraju. Stąd też to właśnie te potrawy są obowiązkowymi doznaniami gastronomicznymi podczas wizyty w regionie. Popularnością cieszą się małże św. Jakuba - przegrzebki, omułki, ostrygi, pąkle, langusty, czy ośmiornice. Co ciekawe, są to jedynie niektóre z ponad stu rodzajów owoców morza wyławianych w Galicji. Wielu podróżników ceni sobie przeżycia dnia “marynarskiego”, w którego trakcie doświadczają połowów i możliwości ugotowania własnych zdobyczy. To jednak nie wszystkie atrakcje. Widok zbieraczy pąkli percebes, praktyczny kurs zbierania owoców morza, wizyta na targu rybnym i udział w “rytuale” aukcji rybnej to niezapomniane przeżycie. Podobnie zresztą jak podróż katamaranem, degustacja małży i zachód słońca podziwiany z żaglówki.

Pulpo a Feira - spróbuj smaków Galicji

Galicja słynie z potraw rybnych i tych, w których składzie znajdują się owoce morza. Pulpo a Feira, zwana inaczej Pulpo a la gallega to ośmiornica po galicyjsku, czyli tradycyjne danie hiszpańskie typowe dla regionu. Tradycyjnie podaje się je na drewnianym talerzu. Ośmiornicę gotuje się w miedzianym kotle. Serwuje się ją natomiast z plastrami ugotowanych ziemniaków. Dodatkami do dania są oliwa z oliwek, którą polewa się potrawę i sproszkowana czerwona papryka. Tak przygotowana ośmiornica to cenione w całej Hiszpanii tapas, czyli przekąska podawana do napojów alkoholowych i bezalkoholowych.

Jakie doświadczenia gastronomiczne znajdziesz w Hiszpanii?

Hiszpania to prawdziwe bogactwo smaków. Poza ośmiornicą po galicyjsku warto doświadczyć także turystyki winnej w Ribeira Sacra. W tej miejscowości oprócz małych klasztorów znajdziesz też wiele winnic. To właśnie tam możesz dowiedzieć się wielu interesujących faktów o uprawie winorośli i doświadczyć degustacji wina. Z kolei jednym z najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd jest Pena Tevinca, czyli leżący w Ourence najwyższy szczyt Galicji. Warto spróbować lokalnej cielęciny i wina, na przykład objętego chronioną nazwą pochodzenia Valdeorras. O każdej porze roku możesz zapytać galijczyków o ich zwyczaje kulinarne, spróbować chleba z Cea, tortilli ziemniaczanej z Betanzos, lacón con grelos, czyli potrawy z gotowanej szynki, ostrej papryczki Padrón i wielu innych.

Co przyda się do kuchni hiszpańskiej?

W wielu daniach kuchni hiszpańskiej bardzo ważnym składnikiem jest wysokiej jakości oliwa z oliwek. Taką też znajdziesz u nas. Wysokiej jakości olej tłoczony z owoców zbieranych w gajach oliwnych możesz wykorzystać do polania ośmiornicy po galicyjsku, czy doprawienia innych popularnych tapas. Zachęcamy do wypróbowania smaków Galicji w domowym zaciszu. W naszej ofercie znajdziesz m.in. oliwę extra virgin Poison 500 ml. To specjalna mieszanka powstała we współpracy z Thomasem Andreasem Guglerem, prezesem WACS. Ta wyjątkowa oliwa z oliwek o bardzo intensywnym smaku jest odpowiednia do wołowiny, tatara i dań, którym chcesz dodać charakteru i pikantności.

Zobacz także inne wpisy blogowe:

- Jak wygląda uprawa oliwek?

- Przewodnik po hiszpańskich oliwach