Prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych jest niezwykle ważne. Podobnie sprawy mają się z oliwą z oliwek, którą po otwarciu należy trzymać w butelce z ciemnego szkła w zaciemnionym miejscu. Może to być na przykład szafka kuchenna lub spiżarnia. Istotne jest to, by do oleju nie docierały promienie słońca, które mają negatywny wpływ na jego właściwości chemiczne, fizyczne oraz smakowe. Dlatego też, jeśli zależy Ci na jak najdłuższym zachowaniu wszystkich atutów oliwy, pamiętaj o tej wskazówce.

Czy oliwa z oliwek może stać w lodówce?

Chociaż oliwa z oliwek lubi chłodne i ciemne miejsca, nie trzeba trzymać jej w lodówce. Warto wiedzieć, że podczas takiego przechowywania tłuszcz zgęstnieje i zmętnieje, jednak po wyjęciu wróci do swojego pierwotnego stanu. Oliwę możesz trzymać w szafce w kuchni, wystarczy zadbać o to, by nie docierały do niej promienie słoneczne. Warto przelać ją do ciemnej butelki, jeśli w takiej nie została nabyta. Zachowanie wszystkich walorów oleju jest istotne ze względu na ich korzystny wpływ na zdrowie człowieka, bo trzeba wspomnieć, że jest on bogaty w cenne kwasy tłuszczowe i witaminy.

Czy oliwa z oliwek ma termin ważności?

Oliwa z oliwek nie traci ważności. Z reguły za zalecaną datę spożycia uznaje się rok lub półtora od dnia otwarcia, jednak warto wiedzieć, że nie można co do sekundy wyliczyć, kiedy olej się zepsuje. Trwałość tłuszczu wynika nie tylko z samego produktu, odmiany, czy daty zbioru oliwek, ale też sposobu przechowywania. Ważne jest to, by produkt znajdował się w odpowiednim opakowaniu i miejscu. Warto dodać, że oliwa extra virgin z pierwszego tłoczenia na dłużej zachowa swoje właściwości, niż na przykład tłuszcz z wytłoczyn z oliwek. Dodatkową wskazówką jest to, by rozróżniać termin przydatności do spożycia i termin minimalnej trwałości produktu. Pierwsza data oznacza, że skonsumowanie oleju po jej upływie jest ryzykowne dla zdrowia, druga, że producent gwarantuje zachowanie świeżości do tego konkretnego dnia.

Jaki olej najlepiej wybrać?

Warto wiedzieć, że dostępne są różne rodzaje oliwy z oliwek. Poszczególne z nich nadają się do innej formy spożycia. Zasady ich przechowywania są jednak podobne. W naszej ofercie znajdziesz oliwę najwyższej jakości, m.in. Extra Virgin Arbequina Hacienda Guzman, Extra Virgin La Muralla, czy odmianę Verdial Milenario. Opcji do wyboru jest jednak znacznie więcej. Pamiętaj, że ten rodzaj tłuszczu doskonale nadaje się nie tylko do smażenia, ale też do spożywania na surowo, na przykład jako dressing do sałatek. Najlepszej jakości oliwa wzbogaci Twoją kuchnię nie tylko o walory smakowe, ale też odżywcze. Zostało przeprowadzonych wiele badań, które potwierdzają jej wyjątkowe dla zdrowia właściwości. Możemy dodać, że oliwa jest popularnym składnikiem kuchni śródziemnomorskiej, który jest wręcz niezbędny do odwzorowania i przygotowania w domowym zaciszu wielu pochodzących z tego regionu dań.

Zobacz produkty z naszej oferty i przeczytaj inne artykuły blogowe:

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Oliwa z oliwek do picia

- Hiszpańska oliwa Hojiblanca

- Hiszpańka oliwa Verdial

- Jak zrobić sałatkę z oliwa z oliwek?

- Co zrobić z oliwy z oliwek?