Oliwa z oliwek, zwłaszcza klasyfikowana, jako extra virgin cechuje się wysoką zawartością biologicznych czynnie substancji, wykazujących działanie korzystne dla naszego zdrowia. Jak każdy produkt spożywczy, ma określony termin przydatności do spożycia. Producenci i znawcy oliw wskazują, że powinno się ją przechowywać od 6 do 12 miesięcy, licząc od pierwszego otwarcia butelki. Czas ten zależy od typu oliwy, sposobu jej produkcji, ale także przechowywania.

Przestrzeganie wspomnianego okresu przydatności do spożycia sprawia, że możemy cieszyć się bezpiecznym i wyśmienitym smakiem produktów, które można wykorzystać do mięs, sałatek, a nawet deserów, które z pewnością zyskają unikatowy aromat.

Czym grozi spożycie oliwy z oliwek, która pozostała otwarta przez bardzo długi czas?

Po zbyt długim okresie po otwarciu, a także w przypadku niewłaściwego przechowania może dojść do zepsucia oliwy z oliwek. Przeważnie przybiera ona wtedy pomarańczową barwę, ma także metaliczny aromat i smak. Jest to oznaka, że tłuszcz uległ zjełczeniu. Jego spożycie może grozić występowaniem dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki, wymioty, czy bóle brzucha. Poza tym taka oliwa jest niesmaczna, co będzie wpływać na smak potraw, ponadto nie zawiera ona wtedy wielu witamin oraz przeciwutleniaczy, które uległy rozkładowi. Specjaliści wskazują, że po roku od otwarcia oliwy można ją wykorzystać w celach kosmetycznych, na przykład do smarowania twarzy zamiast kremu, czy jako maskę nawilżającą do włosów, o ile nie uległa ona zepsuciu.

Jak właściwie przechowywać oliwę z oliwek, aby szybko nie uległa zjełczeniu?

Aby zachować trwałość oliwy z oliwek, zaleca się jej przechowywanie w taki sposób, aby zminimalizowany został jej kontakt z powietrzem i światłem. Po każdym użyciu należy dokładnie zakręcić butelkę, aby uniemożliwić dostęp powietrza. Należy zadbać także o to, by trzymać oliwę z oliwek z dala od źródeł światła, na przykład w zamkniętej szafce. Promienie słoneczne wpływają na znaczne zmniejszanie się trwałości tego płynnego złota, dlatego wysokiej klasy produkty mają ciemne butelki, które chronią tłuszcz roślinny przed rozkładem. Co istotne, nie musimy przechowywać oliwy z oliwek w lodówce. Zamknięta szafka w zupełności wystarczy, aby uchronić ją przed światłem.

Zobacz produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek

- Hiszpańska oliwa Arbequina

- Hiszpańska szynka serrano

- Czym różni się oliwa extra virgin od oliwy z oliwek?

- Jak dobrać oliwę do potrawy?