Oliwa extra virgin różni się od oliwy z oliwek procesem produkcji. Pierwszy z wymienionych tłuszczów roślinnych tłoczony jest na zimno i co istotne, nie podlega rafinacji. Jest to technologia przemysłowa polegająca na oczyszczaniu substancji oleistych z wielu związków mających wpływ na trwałość produktu. Stosuje się tutaj metody chemiczne z wykorzystaniem substancji o odczynie kwasowym lub zasadowym, ale także metody fizyczne oparte na ekstrakcji bądź destylacji. Oliwa extra virgin nie traci zatem swoich wyjątkowych właściwości, w tym biologicznie czynnie związków, które w procesie rafinacji mogą ulec degradacji. Wymienia się tutaj głównie polifenole oraz witaminy, istotny składnik naszej codziennej diety. Drugi ze wspomnianych typów tłuszczów roślinnych również powstaje z oliwek poddawanych pierwszemu tłoczeniu, z tą różnicą, że poddaje się ją rafinacji. Niestety traci ona wtedy dobroczynnych składników odżywczych, ale za to nadaje się do dłuższego przechowywania, ponieważ jest stabilniejsza i nie ulega szybkiemu jełczeniu.

Czy oliwy różnią się smakiem?

Oba rodzaje roślinnych tłuszczów nieco różnią się smakiem. Oliwa extra virgin cechuje się bardzo świeżym aromatem, w którym możemy wyróżnić nuty pikantne i ziołowe. Wyczuwalne jest to także w smaku, który jest lekki i przyjemny dla podniebienia. Warto tutaj zaznaczyć, że aby dany tłuszcz roślinny pozyskiwany z owoców drzew oliwnych był zakwalifikowany, jako extra virgin, musi spełniać restrykcyjne wymagania. Istotny jest nie tylko proces produkcji, wydobywający z owoców wszystko, co najlepsze. Równie ważny jest poziom kwasowości, który nie może przekraczać 0,8% - w wysokiej klasy wyrobach kwasowość kształtuje się nawet na poziomie 0,3%. Niewątpliwie wpływa to na smak tłuszczu, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu. Oliwa z oliwek ma nieco mniej wyrazisty smak, ale za to jej kwasowość jest znacznie większa, nierzadko sięga powyżej 3%. Co do zasady im mniejsza tak zwana liczba kwasowa, tym oliwa jest lepszej jakości pod względem smaku, aromatu oraz zawartości składników odżywczych.

Różnice w przeznaczeniu obu rodzajów tłuszczów roślinnych

Różnią się nieco przeznaczeniem. Pierwsza z wymienionych najlepiej sprawdza się do spożywania na zimno. Świetnie podbije smak przygotowanych dipów, sosów sałatkowych, można ją podawać również z chlebem, ponieważ ma świeży, ziołowy smak. Oliwa z oliwek ma podobne zastosowanie, ale ze względu na proces rafinacji jest nieco stabilniejsza, dlatego sprawdza się do smażenia potraw, na przykład mięs. Ma ona także istotne znaczenie dla osób będących na diecie wegańskiej. Oliwa z oliwek jest stosowana w wypiekach, jako substytut masła produkowanego z tłuszczów zwierzęcych. To, co łączy oba rodzaje roślinnych tłuszczów to wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, których spożycie stanowi istotny element prewencji schorzeń układu krążenia.

https://www.webstaurantstore.com/blog/4154/olive-oil-explained.html

https://dietetycy.org.pl/oliwa-z-oliwek/

Poznaj dostępne produkty i przeczytaj inne artykuły z naszego bloga:

- Oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Czy oliwa z oliwek działa przeciwzapalnie?

- Oliwa z oliwek zamiast kremu do twarzy

- Zbawienny wpływ oliwy z oliwek na zdrowie