Czy oliwą z oliwek można smarować twarz?

Kosmetyki powstające z naturalnych surowców w znacznym stopniu przyczyniają się do zachowania doskonałego dobrostanu naszej skóry. Istotne jest jednak to, aby jej nie wysuszały, a przy tym dostarczały do głębiej położonych warstw składników odżywczych o dobroczynnym działaniu. Jest to cecha wyróżniająca oliwę z oliwek, którą można wykorzystać zamiast kremu do twarzy. Substancja o wyraźnie oleistym charakterze pozwoli odtworzyć i utrzymać warstwę hydrolipidową skóry. Dzięki temu wolniej traci wodę, a tym samym zyskuje jędrność, ponadto nie jest ona wtedy podatna na występowanie podrażnień. Możemy spokojnie sięgać po oliwę stosowaną w kuchni, przy czym najlepsza będzie extra virgin, ponieważ zawiera ona największą ilość antyoksydantów oraz innych związków biologicznie czynnych.

Jakie właściwości ma tłuszcz roślinny wykorzystywany w celach kosmetycznych? Czy oliwa z oliwek dobra jest na cerę?

Oliwa z oliwek najlepiej sprawdza się w przypadku osób zmagających się z wieloma uporczywymi schorzeniami dermatologicznymi, w tym z atopowym zapaleniem skóry, a także ze skłonnościami do nadwrażliwości i alergii. Udowodniono, że naturalny tłuszcz roślinny pozwala także łagodzić blizny, a przy tym dobrze sprawdza się do zmywania makijażu. Jest to niezwykle istotna cecha tego rodzaju substancji, ponieważ tusze do rzęs i cienie do powiek tworzone są z użyciem trudno zmywalnych barwników. Preparaty oleiste sprawdzają się w tym celu doskonale, ponieważ miejscowo rozpuszczają barwniki, skutecznie doczyszczając powierzchnię skóry, jednocześnie jej nie podrażniając. Najważniejszą cechą tego rodzaju tłuszczów roślinnych jest obecność stosunkowo wysokiego stężenia witaminy E. Tokoferol wchodzący w skład oliwy pozwala łagodzić skutki związane z degeneracyjnym wpływem promieniowania ultrafioletowego na naszą skórę, które prowadzi do mikrouszkodzeń DNA, co skutkuje przyspieszonymi procesami starzenia się skóry. Dodatkowo tłuszcz wpływa ujędrniająco i kojąco na skórę, która staje się znacznie rozświetlona i miękka.

Czy oliwa z oliwek zatyka pory?

Wielu dermatologów podnosi kwestie, że oliwa z oliwek może zatykać pory, dlatego osoby borykające się z trądzikiem powinny podchodzić ostrożnie do łagodzenia objawów tego schodzenia. W pozostałych przypadkach świetnie sprawdza się on do pielęgnacji skóry – w tym celu dobrze jest łyżkę oliwy rozsmarowywać na powierzchni twarzy, prowadząc jednocześnie masaż prowadzony okrężnymi ruchami z delikatnym naciskaniem palcami o skórę. Tłuszcz dobrze wniknie przez pory, a jej nadmiar dobrze jest zetrzeć wilgotną, ciepłą ścierką. Można wykorzystać również kąpiel parową, zwaną potocznie „parówką”. Wtedy pochylamy się nad miską z gorącą wodą – para pozwala na otwarcie porów, które przygotowane są do dalszych zabiegów. Dobrze jest wówczas zastosować łagodny peeling, a następnie miksturę stworzoną na bazie olejku herbacianego oraz oliwy z oliwek, którą nanosi się na twarz w identyczny sposób, jak krem. Dzięki powyższym wskazówkom skóra będzie zdecydowanie bardziej miękka i znacznie sprawniej przebiega proces złuszczania i regeneracji naskórka.

Marwicka J., Makuch M., Niemyska K. 2015. Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne, Kosmetologia estetyczna

https://vivaoliwa.pl/oliwa-z-oliwek-na-twarz-czy-warto-stosowac

https://www.olej.edu.pl/oliwa-na-blizny-po-tradziku/

Sprawdź produkty z naszej oferty i zapoznaj się z innymi artykułami blogowymi:

- Oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Zbawienny wpływ oliwy z oliwek na zdrowie

- Czym różni się oliwa extra virgin od oliwy z oliwek?

- Czy oliwa z oliwek działa przeciwzapalnie?