Oliwa z oliwek od dziesiątek lat jest przedmiotem analiz naukowych, które dokładnie wskazują, że jest ona pełna składników odżywczych, które pomagają utrzymać organizm w dobrej kondycji zdrowotnej. Liczne prace naukowe dostarczają nam informacji, że wspomniany tłuszcz roślinny wykazuje działanie przeciwzapalne, a także przeciwwirusowe i antynowotworowe. Trwanie w dobrym zdrowiu jest istotną kwestią długowieczności, na co wpływ ma aktywność fizyczna, więzi społeczne, ale także właściwa dieta, pozbawiona pożywienia przetworzonego o wysokiej zawartości cukrów i tłuszczów nasyconych. Na całym świecie wyróżnia się jedynie kilka tak zwanych niebieskich stref długowieczności, gdzie ludzie dożywają sędziwego wieku, a przy tym są wciąż aktywni. Co równie ważne, w ciągu całego życia unikają wielu poważnych chorób, głównie o charakterze zakaźnym, czy powstających na skutek transformacji nowotworowej. Efekt ten uzyskuje się między innymi dzięki włączeniu do diety wysokiej jakości oliwy z oliwek, która pomaga w prewencji wielu schorzeń, a w razie wystąpienia stanów zapalnych, jej spożycie pozwala na jej szybkie powstrzymanie.

Jaki składnik oliwy z oliwek ma działanie przeciwzapalne?

O przeciwzapalnym działaniu oliwy z oliwek w głównej mierze decyduje zawarty w niej oleokantal. Jest to związek chemiczny z grupy fenyloetanoidów. Wykazano, że w warunkach in vitro ma on działanie antyutleniające i przeciwzapalne. Warto dodać, że wymieniony tłuszcz roślinny wykazuje identyczne działanie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, znanych pod przemysłową nazwą ibuprofen. Są one nieselektywnym inhibitorem enzymu cyklooksygenazy (COX) – wykazano, że 50 gramów wysokiej jakości oliwy z oliwek pierwszego tłoczenia odpowiada działaniu 1/10 dawki syntetycznego ibuprofenu. Badania laboratoryjne potwierdzają zatem dobroczynne działanie tego tłuszczu na nasze serce, które chronione jest przed stanami zapalnymi, przyczyniającymi się do większego ryzyka jego zawału. Oleokantal wykazuje także działanie cytotoksyczne względem komórek linii nowotworowych, sprawdza się także przy wspomaganiu leczenia choroby Alzheimera, a także w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Obecnie prowadzone są badania nad wykorzystaniem tego związku do leczenia dziedzicznej włókniakowatości dziąseł.

Jaką oliwę pić, aby uchronić się przed stanami zapalnymi w organizmie?

Oliwę z oliwek warto pić i dodawać do potraw, aby wykorzystać jej składniki odżywcze, pozwalające utrzymać nasz organizm w dobrym zdrowiu. Co istotne, musi być to oliwa wysokiej jakości – najlepiej sprawdzają się produkty oznaczane jako extra virgin, powstające z owoców pierwszego tłoczenia. Nie są poddawane procesom rafinacji, zatem zachowują kluczowe składniki o czynnym działaniu biologicznym. Polecamy produkty dostępne w naszej ofercie, w tym oliwę hiszpańską z gaju La Muralla, czy produkowaną w Hacjendzie Guzmán. Wyróżnia je wyrazisty oraz przyjemny smak i aromat, co sprawdzi się w sałatkach, jest także przeznaczona do picia.

Beauchamp G.K., Keast R.S.J., Morel D., Lin J., Pika J., Han Q., Lee C.-H., Smith A.B., Breslin P.A.S. 2005. Ibuprofen-like activity in extra-virgin olive oil, Nature

https://www.bioking.com.pl/blog/lecznicze-wlasciwosci-oliwy-z-oliwek-n8

Zobacz dostępne produkty i zapoznaj się z innymi artykułami blogowymi:

- Oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek do picia

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Czym różni się oliwa extra virgin od oliwy z oliwek?

- Oliwa z oliwek zamiast kremu do twarzy

- Zbawienny wpływ oliwy z oliwek na zdrowie