Dobrą wiadomością jest to, że pyszną ośmiornicę możesz przygotować także w domu. Zauważ, że jadalna jest cała ośmiornica, zarówno jej głowa, która nadaje się na wywar i macki, stanowiące największy rarytas. W polskich sklepach zwykle dostępne jest już oczyszczone mięso, czyli takie, w którym nie znajdziesz woreczków z atramentem. Jeśli chcesz przyrządzić całą ośmiornicę, pamiętaj o usunięciu oczu i dzioba, który znajduje się między ramionami. Świeże mięso należy obtłuc wałkiem lub uderzając o blat, natomiast mrożone nie wymaga tej czynności. Pamiętaj o tym, że ośmiornica powinna mieć temperaturę pokojową.

Jakie są popularne dania z ośmiornicy?

Warto wspomnieć o tym, jakie są najpopularniejsze dania z ośmiornicy, które charakteryzują się wieloma walorami smakowymi. Przede wszystkim mięso możesz ugotować lub usmażyć, a macki także grillować. Wśród wielu przepisów możemy wymienić:

- sałatkę z ośmiornicy,

- carpaccio z ośmiornicy,

- zupę,

- makaron z ośmiornicą.

Każdy odznacza się innym smakiem, jak również sposobem przyrządzenia. Dzięki temu z łatwością dopasujesz owoce morza do własnych preferencji kulinarnych.

Jakie dodatki pasują do ośmiornicy?

Bardzo ważnym aspektem jest też to, jakie dobrać dodatki do ośmiornicy. To od nich zależy, jaki smak będzie towarzyszył temu charakterystycznemu mięsu. Wśród najpopularniejszych dodatków znajdziesz wysokiej jakości oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. Skrapia się nią m.in. pulpo a la gallega, czyli ośmiornicę po galicyjsku. Zauważ, że oliwa odznacza się wybornym smakiem i aromatem, które świetnie współgrają z owocami morza popularnymi w kuchni hiszpańskiej. Warto dodać także czosnek, paprykę, pomidorki koktajlowe i sok z cytryny. Ośmiornica dobrze komponuje się z makaronem, ryżem i miksem sałat. Przyprawy, które sprawdzą się najlepiej to sól morska i pieprz.

Jaką oliwę wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, pyszną ośmiornicę warto doprawić najwyższej jakości oliwą z oliwek extra virgin. Taką też znajdziesz w naszej ofercie. Aromatyczny olej sprawdzi się nie tylko do skropienia kawałków mięsa, ale też do jego smażenia. Możemy zaproponować Ci m.in. oliwę extra virgin 500 ml La Muralla z Andaluzji oraz oliwę extra virgin odmianę Verdial Milenario 500 ml. Wybór jest jednak znacznie większy, dlatego zachęcamy do jego sprawdzenia. Pyszna ośmiornica to taka, która została odpowiednio doprawiona, a dodatki wybrane do przepisu są równie dopasowane do kuchni śródziemnomorskiej. Nasze hiszpańskie oliwy wspaniale się nadają do takiego wykorzystania ich bogatego smaku i aromatu.

Sprawdź produkty z naszej oferty i przeczytaj inne artykuły blogowe:

- Owoce morza w oliwie z oliwek

- Ryby w puszce

- Makrela w puszce

- Sardynki w oliwie z oliwek

- Tuńczyk w oliwie z oliwek

- Czy sardynki i szprotki to ten sam gatunek ryb?

- Czy można smażyć tuńczyka z puszki?