Żywność konwencjonalna, w tym oliwa z oliwek jest produkowana na skalę masową. Dzięki obniżeniu kosztów produkcji, jej cena również jest korzystniejsza. Trzeba jednak zauważyć, że zmianie ulec mogą także wartości odżywcze i smakowe. W trakcie hodowania roślin stosowane mogą być szkodliwe nawozy i pestycydy. Dzięki temu zapobiega się wyniszczaniu upraw przez szkodniki i niweluje się dodatkowe koszty, jakie z tego wynikają. Z kolei oliwa z oliwek ekologiczna, tak jak i inna żywność jest produkowana na mniejszą skalę. Gospodarstwo uznaje się za ekologiczne po spełnieniu rygorystycznych wymagań, które narzuca prawo Unii Europejskiej. Takie uprawy są ściśle kontrolowane. Ważne jest to, by produkty ekologiczne powstawały wyłącznie z wykorzystaniem naturalnych nawozów, gleba, na której rosną rośliny może być wzbogacona jedynie w naturalny sposób, a rolnicy powinni dążyć do całkowitej niezależności gospodarstwa.

Jak wygląda uprawa ekologicznych oliwek na oliwę?

Najważniejszą różnicą między ekologiczną a konwencjonalną oliwą z oliwek jest to, jak wygląda uprawa owoców. Jak wyjaśniliśmy wyżej, kluczowa jest naturalność. Gaje oliwne, z których owoców wytwarza się ekologiczną oliwę charakteryzują się:

- kontrolą plag - zamiast pestycydów stosuje się fizyczne pułapki,

- kontrolą chwastów - ponownie, nie stosuje się środków syntetycznych,

- wykorzystywaniem naturalnych nawozów.

Skutecznym rozwiązaniem jest też kontrola oleju pod kątem zawartości pozostałości pestycydów - ważne jest, żeby w ogóle nie było ich w produkcie.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

W kwestii ekologicznej oliwy z oliwek warto dodać, że tego typu produkty są bezpieczne dla środowiska. Organiczne nawozy i racjonalna uprawa gleby chronią florę i faunę, jednocześnie zapobiegając erozji gleby i zanieczyszczeniu wód gruntowych. Rygorystyczne przepisy sprawiają, że uzyskanie ekologicznej oliwy z oliwek wiąże się z wieloma trudami, jednak efekt jest zdecydowanie tego warty. Ze względu na pozbawienie oleju szkodliwych składników i sztucznych nawozów, jest on najzdrowszą opcją do spożycia.

Jaką oliwę z oliwek znajdziesz u nas?

W naszej ofercie znajdziesz m.in. oliwę z oliwek extra virgin BIO Hacienda Guzman Coupage 250 ml. Ten wysokiej jakości olej jest odznaczony certyfikatem ekologicznym wydanym przez Andaluzyjski Instytut Ekologiczny. Produkt był wielokrotnie nagradzany w konkursach na całym świecie. Oliwa extra virgin Coupage to połączenie trzech najlepszych gatunków oliwek, które zostały starannie dobrane przez specjalistów. W smaku wyczuwalne są nuty banana, migdała, zielonego jabłka i pomidora. Jest to jedna z wielu propozycji, jakie dla Ciebie mamy. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i wypróbowania dostępnych oliw, w tym zestawów degustacyjnych.

Przeczytaj także inne artykuły z bloga:

- Przewodnik po hiszpańskich oliwach

- Co zamiast oleju do smażenia?