Bez wątpienia nieodzowną częścią hiszpańskiej kuchni są sery dojrzewające, podobnie jak wiele innych produktów, z których słynie ten kraj półwyspu iberyjskiego. Spożywane są one jako tapas, którego popularność sięga już całego globu, chętnie sięgają po nie także Polacy podczas romantycznych kolacji, czy wieczornych spotkań w gronie rodziny oraz przyjaciół. Hiszpańskie sery dodawane są także do wielu sałatek, sosów, a także zapiekanek. Ich wyjątkowy smak i aromat sprawia, że wzbogacają one smak każdej potrawy, dlatego warto ich spróbować! Produkowane są one w wielu regionach i w wielu wariantach – przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po dojrzewających hiszpańskich serach, do lektury którego zachęcamy.

Najpopularniejsze sery dojrzewające w Hiszpanii

Hiszpania jako jeden z wielu krajów śródziemnomorskich charakteryzuje się kuchnią wykorzystującą produkty od lokalnych wytwórców, w tym serów. W tym kraju koniecznie trzeba spróbować takich serów, jak:

  • Manchego, który jest niekwestionowanym królem hiszpańskich serów. Powstaje z mleka owczego w regionie La Mancha w środkowej części kraju i cechuje się bogatym bukietem smaków, zwłaszcza wyczuwalnych nut pikantnych i umami. W zależności od stopnia dojrzałości dzielimy go na sery: Fresco, czyli świeże, Semicurado (półtwarde), Curado, czyli peklowane półtwarde oraz Viejo (dojrzewające przez okres 1-2 lat).
  • Idiazabal w smaku zbliżony jest do dojrzewającego sera Manchego. Jest on charakterystyczny dla Kraju Basków oraz regionu Nawarra, co więcej, przyznano mu także tytuł najlepszego sera europejskiego, wyprodukowanego z mleka owczego. Spożywa się go w formie świeżej, jak i po procesie dojrzewania.
  • Mahón pochodzi z Balearów i co ciekawe, produkowany jest zgodnie z metodami sprzed 3000 lat z mleka krowiego. Jest to twardy, żółty ser dojrzewający o dziurkowanej strukturze. Wyczuwa się w nim zarówno nuty słone, jak i pikantne.
  • Tetilla jest serem charakterystycznym dla Galicji uważanej za „zielony zakątek Hiszpanii”. Ma kształt charakterystycznego stożka i powstaje z mleka krowiego. Dojrzewa dosyć krótko, bo od 7 do 30 dni, dzięki czemu zachowuje swoją kremową konsystencję, a przy tym zachowuje kwaskowy, lekko orzeźwiający smak. Według historyków, powstaje on od 2000 lat, przez co na dobre wpisał się w dziedzictwo kulinarne Hiszpanii. Wyśmienicie smakuje na tostach, ale można z niego przygotować także desery.

Poczuj wyjątkowy smak hiszpańskiego sera dojrzewającego bez wychodzenia z domu

Nie trzeba jeździć do Hiszpanii, aby spróbować wyjątkowych produktów z tego kraju. Wychodzimy naszym konsumentom naprzeciw, oferując wysokiej jakości sery dojrzewające prosto od lokalnych producentów, dla których wysoka jakość wyrobów ma najistotniejsze znaczenie. Polecamy zwłaszcza nasz ser dojrzewający Manchego DOP Semi-curado 250g. Wytarzany jest on z owczego mleka i ma charakterystyczną, jednorodną teksturę w kolorze kości słoniowej z niewielkimi oczkami. Świetnie komponuje się z szynką Serrano, można podawać ją także w otoczeniu aromatycznego chorizo, a także wybornej hiszpańskiej oliwy.

Zapoznaj się także z innymi wpisami z naszego bloga:

- Hiszpańska ośmiornica w tapas

- Jaką kiełbasę spożywa się w Hiszpanii?