Pulpo a la gallega, zwana także polbo a feira, czyli ośmiornica po galicyjsku to jedno z najsłynniejszych dań regionalnych hiszpańskiej Galicji. Na ogół

serwuje się je jako przystawkę - tapa. Do najsmaczniejszych podobno należy ośmiornica przygotowana przez pulpeiras - mieszkanki miejscowości O Carballino, gdzie w drugą niedzielę sierpnia odbywa się kulinarna fiesta. Dobrą wiadomością jest to, że pulpo a la gallega możesz przygotować także w domowym zaciszu.

Co jest potrzebne do pulpo a la gallega?

Chcąc przygotować ośmiornicę po galicyjsku, potrzebne będą odpowiednie składniki wysokiej jakości. Należą do nich:

- około kilograma oczyszczonej ośmiornicy,

- 1 cebula,

- 2-3 liście laurowe,

- oliwa z oliwek,

- sól morska,

- mielona łagodna i ostra papryka, najlepiej hiszpański pimentón dulce i pimentón picante,

- 0,5 kg ziemniaków.

Jak przygotować ośmiornicę po galicyjsku?

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie ośmiornicy z zewnętrznych zanieczyszczeń, które znajdują się głównie na mackach. Świeże mięso można zmiękczyć, wkładając je do zamrażalnika, co nie jest potrzebne przy produkcie kupowanym jako mrożonka. Następny krok Hiszpanie nazywają “straszeniem ośmiornicy”, co polega na trzykrotnym włożeniu na kilka sekund mięsa do osolonego wrzątku. Kolejnie należy zagotować wodę z 2-3 listkami laurowymi bez dodatku soli. Ośmiornicę trzeba włożyć do wrzątku i gotować 30 minut na każdy kilogram wagi. W tym czasie ugotuj także ziemniaki pokrojone w plastry. Ośmiornicę po ugotowaniu należy zostawić w wodzie jeszcze na 5 minut, a następnie pokroić w kawałki o grubości 1-2 cm. Mięso podaje się na talerzu z ciepłymi plastrami ziemniaków, skraplając obficie oliwą z oliwek i doprawiając papryką i solą.

Jaką oliwę wybrać?

Przede wszystkim, oliwa z oliwek do pulpo a la gallega powinna być jak najwyższej jakości. Dlatego zachęcamy do wyboru produktu rodem z Hiszpanii. W naszej ofercie znajdziesz m.in. oliwę extra virgin bio Hacienda Guzman Coupage 250 ml i oliwę extra virgin bio Arbequina Hacienda Guzman 0,5 l. To jednak nie wszystko, co oferujemy. Pamiętaj o tym, by odpowiednio przechowywać olej, który jest wrażliwy na działanie światła. Dużym ułatwieniem będzie buteleczka z ciemnego szkła. Proponujemy także oliwę extra virgin 3 l Andaluzja w opakowaniu z kranikiem i butelką gratis.

Sprawdź produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Owoce morza w oliwie z oliwek

- Ryby w puszce

- Tuńczyk w oliwie z oliwek

- Makrela w puszce

- Sardynki w oliwie z oliwek

- Czy sardynki i szprotki to ten sam gatunek ryb?

- Czy sardynki je się w całości?