Sardynki to zbiorcze określenie dla niewielkich rybek, które spotykane są w wielu rejonach świata i stanowią niebywały przysmak na wielu stołach. Przeważnie sardynki je się w całości, ale zwykle usuwa się głowę, kręgosłup i ości. Sardynki można jeść na surowo, gotowane, wędzone lub marynowane. Są bogate w białko, zdrowe tłuszcze i witaminy, są również dobrym źródłem kwasów omega-3, które są ważne dla zdrowia serca i całego układu krążenia.

Zgodnie z zasadami savoir-vivre, sardynki je się sztućcami przeznaczonymi do ryb – widelec do ryb ma wąski trzon oraz trzy zębiska, z kolei nóż do ryb ma długie, ale wąskie ostrze. Aby zjeść sardynkę, należy najpierw użyć noża do ryb, aby odciąć głowę i ogon. Następnie należy użyć widelca do ryb, aby wyjąć ości z ryby. Po wyjęciu ości, można jeść sardynkę widelcem. Nierzadko sposób jedzenia uzależniony jest także od sposobu podania:

  • Sardynki można jeść na surowo, ale należy je wcześniej oczyścić. Aby oczyścić sardynki, należy odciąć głowę, usunąć kręgosłup i ości. Następnie należy pokroić je w cienkie plasterki. Sardynki na surowo można podawać na sałatce, toście lub jako przekąska.
  • Można podać sardynki w całości ugotowane w wodzie lub na parze, czy w bulionie. Podaje się je z makaronem, ryżem lub warzywami.
  • W większości sklepów spożywczych możemy zakupić wędzone sardynki – pozbawione są zazwyczaj głowy i w takiej postaci nadają się do spożywania w całości.
  • Podobnie, jak w przypadku wędzenia, można je także marynować w całości. Dobrze jest pozostawić je w marynacie co najmniej na kilka dni, aby przeszły aromatem zalewy, na przykład solankowej, czy oliwy extra virgin.

W jaki sposób je się sardynki z puszki?

Sardynki z puszki są popularną przekąską w wielu europejskich krajach, ale głównie w Hiszpanii oraz Portugalii. Sposób ich jedzenia nie różni się od opisanego powyżej, jednak warto zadbać o ich ładną oprawę na stole podczas kolacji:

  • Całe rybki doskonale sprawdzają się na grzankach z pieczywa zarumienionego na oliwie. Jest to lekka, ale wytrawna przekąska, idealna na letni czas.
  • Doskonale sprawdzają się także jako dodatek do sałatek, jednak dobrze jest położyć je na wierzchu, już po wymieszaniu wszystkich składników. Dzięki temu danie będzie prezentować się elegancko, a rybki nie rozpadną się na mniejsze kawałki.
  • Sardynki z puszki doskonale smakują w wersji saute – wystarczy położyć na półmisku na rozłożonych listkach sałaty w otoczeniu innych dodatków, na przykład marynowanych oliwek, czy kaparów, ale także różnych gatunków sera lub dojrzewającej szynki. Dobrze jest położyć obok niewielki widelczyk do nabierania przekąsek.

Gdzie szukać dobrych sardynek w zalewie w całości?

Internetowy sklep Jaka Oliwa oferuje nie tylko szeroki wybór andaluzyjskiego płynnego złota. Polecamy także hiszpańskie przysmaki, w tym wyborne sardynki w puszce w zalewie z oliwy extra virgin, wzbogacone o aromat cytryny, w marynacie octowo-paprykowej, czy w zalewie z pomidorów z ziołami. Sardynki z puszki nadają się od razu do spożycia, jako przekąska, ale można podać je także na grzankach, czy kanapkach z pastą warzywną.

Sprawdź dostępne produkty i zapoznaj się z innymi wpisami blogowymi:

- Tuńczyk w oliwie z oliwek

- Owoce morza w oliwie z oliwek

- Hiszpańka oliwa Verdial

- Hiszpańska oliwa mix

- Gdzie trzymać oliwę z oliwek po otwarciu?

- Na co pomaga picie oliwy z oliwek na czczo?