Czy bagietka jest z Francji? Kto wymyślił bagietkę?

Bagietka jest typem pieczywa, wywodzącym się z Francji. Po raz pierwszy została wypieczona w XIX wieku, a od tego czasu stała się jednym z najpopularniejszych rodzajów chleba na świecie. Nie jest jednak jasna historia pochodzenia bagietki. Jedna z nich mówi o tym, że została stworzona przez francuskiego piekarza, który chciał upiec chleb, który byłby łatwy w transporcie i poręczny w jedzeniu. Inna historia mówi o tym, że bagietka została stworzona przez francuskich żołnierzy, którzy potrzebowali chleba, który byłby trwały i dawał się łatwo przenosić.

Bagietka szybko stała się najpopularniejszym typem pieczywa we Francji. W latach 20. XX wieku została nawet uznana za symbol francuskiej kultury. Dziś bagietka jest spożywana na całym świecie zarówno na słodko, jak i na wytrawnie.

Bagietki są często jedzone na śniadanie, jako przekąska lub jako część obiadu. Można je również wykorzystać do zrobienia kanapek lub tostów. Jest również popularnym składnikiem francuskich potraw, takich jak croque monsieur i croque madame.

Jak wygląda francuska bagietka?

Bagietka jest wypiekana z mąki pszennej, wody, drożdży i soli. Jest to chleb długo wyrastający, dlatego jest lekki i porowaty. Bagietka ma długość około 50 centymetrów i średnicę od 5 do 6 centymetrów. Jest chrupiąca na zewnątrz, miękka w środku i ma złożony smak ze względu na zastosowanie wstępnej fermentacji, co jednocześnie wpływa na specyficzną strukturę pieczywa. Nierzadko ciasto wzbogaca się także o zastosowanie ziaren, jednak klasyczny wariant tego wypieku jest ich pozbawiony. Co ciekawe, francuskie określenie „baguette” bezpośrednio odnosi się do kształtu pieczywa i oznacza pałkę, kij lub różdżkę.

Jak Francuzi jedzą bagietki?

Dla Francuzów bagietka jest podstawowym wypiekiem, który codziennie chętnie spożywają. Smakuje wybornie, dlatego doskonale pasuje do wielu dodatków:

  • Najpopularniejszy sposób jedzenia to posmarowanie bagietki masłem, a następnie położenie na nią grubej warstwy owocowych dżemów lub konfitur, czy miodu.
  • Doskonale smakuje także na wytrawnie – Francuzi smarują ją masłem a następnie kładą na wierzch dobrej jakości ser, taki jak brie, camembert lub roquefort i przykrywają drugą częścią przekrojonej bagietki.
  • Można podawać ją także z cienko pokrojoną szynką, ale także z dodatkiem salami, czy mortadeli.
  • Do posmarowanej masłem bagietki warto dołączyć także pokrojone na twardo jajka, ale także jajka sadzone – to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów jedzenia bagietki.
  • Wielu Francuzów chętnie przygotowuje także klasyczne kanapki – bagietkę kroi się wzdłuż, smaruje masłem lub majonezem i kładzie się wędliny, sery, warzywa, a nawet owoce i całość zamyka drugą częścią bagietki.

Jak zrobić bagietkę z czosnkiem?

Bagietka jest różnorodnym wypiekiem, który można jeść na różne sposoby, na przykład podając na ciepło. Warto wykorzystać przepis na bagietkę z czosnkiem, aby zachwycić gości podczas organizowanego przyjęcia:

  • Na początku należy rozgrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza z funkcją góra-dół.
  • Kroimy bagietkę na grube plastry lub na kilka części w poprzek, a następnie wzdłuż. W międzyczasie roztapiamy 2-3 łyżki masła.
  • Roztopionym masłem smarujemy obficie bagietki, posypujemy szczyptą soli, pieprzu oraz posiekanym czosnkiem.
  • Tak przygotowaną bagietkę umieszczamy w piekarniku i pieczemy przez czas 10 – 15 minut, aż wierzch stanie się złoto-brązowy. Następnie podajemy ją na ciepło.

Warto wzbogacać smak bagietek – można przygotować ziołowe masło z czosnkiem, solą i pieprzem oraz dodatkiem ulubionych ziół, na przykład natki pietruszki, koperku, czy tymianku. Dzięki dodatkowi ziół bagietka stanie się nieco lżejsza w smaku.

Z czym najlepiej smakuje bagietka?

Warto wykorzystać bagietkę do stworzenia wyśmienitych przekąsek, które można wykorzystać na drugie śniadanie, ale dobrze sprawdzą się także podczas przyjęć, gdy serwujemy wykwintne dania:

  • Bagietkę warto posmarować kremem lub pastą, na przykład hummusem, guacamole, baba ghanoush (jest to pasta z bakłażana), czy pastą przygotowaną z różnych gatunków sera.
  • Do serwowania przystawek i zup warto wykorzystać bagietkę z dobrej jakości oliwą i kilkoma kroplami balsamico.
  • Z bagietki tworzy się dodatki do sałatek, zwane crouton (są to znane u nas grzanki).
  • Bagietka świetnie sprawdza się jako baza do podania jajecznicy – najczęściej na grillowanych plastrach pieczywa.
  • Dobrze jest podać bagietkę jako dodatek do sałatki nicejskiej z tuńczykiem, jajkami sadzonymi, oliwkami, pomidorami i ogórkami. Równie dobrze sprawdzą się do podawania gęstych zup krem z pomidorów.

Jak zrobić kanapki z bagietki?

Bagietka jest nieodzownym elementem wielu francuskich kanapek, które w naszym kraju są dosyć mało popularne, niemniej prezentują się bardzo efektownie, a ich smak jest głęboki i oryginalny:

  • Croque monsieur to klasyczna francuska kanapka z bagietką, serem Gruyère, serem ementaler i sosem beszamelowym. Aby zyskała chrupkość, przesmaża się ją z obydwu stron.
  • Podobne są także kanapki croque madame, jednak podaje się do niej sadzone jajko ze słabo ściętym żółtkiem.
  • Bagietki doskonale sprawdzają się także do przyrządzania tak zwanych tartine z dodatkiem różnych składników, takich jak ser, wędlina, warzywa lub owoce.

Gdzie degustować bagietki?

Niewątpliwie bagietki wyśmienicie smakują z dodatkiem wybornej oliwy, jaką znaleźć można w internetowym sklepie Jaka Oliwa. Nasze oliwy oferujemy także w stacjonarnym sklepie Dom Oliwy w Częstochowie, gdzie można smakować ją razem z francuskimi bagietkami. Zachęcamy także do wypróbowania naszych szynek Serrano, ale także chorizo oraz ryb w oliwie.

Zobacz dostępne produkty i sprawdź inne wpisy blogowe:

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Hiszpańska oliwa Arbequina

- Hiszpańskie chorizo

- Owoce morza w oliwie z oliwek

- Czy oliwa z oliwek pomaga na zaparcia u dzieci?

- Co daje oliwa z oliwek na twarz?